2 su osnovna osposobljavanja u zaštiti na radu i svaki ih radnik treba imati
16. kolovoza 2023.Odlučili ste uvesti nadzorne kamere, ali radničko vijeće je protiv? Evo što možete
30. kolovoza 2023.Foto: Vježba evakuacije u Osnovnoj školi Antun Nemčić Gostovinski Koprivnica/Sonja Markić
Vježbe evakuacije predstavljaju ključni element sveobuhvatnog plana zaštite na radu u tvrtkama i institucijama diljem svijeta. Ove vježbe igraju ključnu ulogu u pripremi zaposlenika za potencijalne opasnosti i nepredviđene situacije te osiguravaju sigurno i učinkovito djelovanje u slučaju hitnih evakuacija. U nastavku ćemo istražiti zašto su vježbe evakuacije potrebne, kako se održavaju, koje organizacije trebaju provoditi te tko sve sudjeluje u njima.
Samo provođenje vježbi propisano je i Zakonom o zaštiti na radu (Narodne novine, br. 71/14, 118/14, 154/14, 94/18, 96/18), u članku 55, stavku 5 gdje se navodi kako je poslodavac dužan ‘upoznati radnika s planom evakuacije i spašavanja za slučaj izvanrednog događaja i provoditi praktične vježbe evakuacije i spašavanja najmanje jednom u dvije godine’. Definicije i odredbe evakuacije obrađene su još u Zakonu o zaštiti od požara (Narodne novine, br. 92/10) te Zakonu o sustavu civilne zaštite (Narodne novine, br. 82/15, 118/18, 31/20)
Zašto su vježbe evakuacije potrebne
Vježbe evakuacije su ključne jer pružaju zaposlenicima neophodno znanje i iskustvo kako bi reagirali na hitne situacije poput požara, prirodnih katastrofa ili drugih opasnosti.
Redovite vježbe:
- Povećavaju svijest o sigurnosti: Zaposlenici postaju svjesni potencijalnih opasnosti na radnom mjestu i razvijaju instinktivne reakcije.
- Smanjuju paniku: Prakticiranje evakuacije smanjuje paniku u stvarnim hitnim situacijama, povećavajući kontrolu i efikasnost.
- Provjeravaju učinkovitost planova: Vježbe pomažu u identificiranju slabih točaka u planovima evakuacije i omogućavaju poboljšanja.
Kako se održavaju vježbe evakuacije
Vježbe evakuacije trebaju biti dobro strukturirane i temeljito planirane. Ključni koraci uključuju planiranje, komunikaciju, simulaciju, analizu te ponavljanje.
Naime, planiranje podrazumijeva definiranje ciljeva vježbe, odabir scenarija (požar, potres, bombaški napad) te utvrđivanje sudionika i njihovih uloga.
Nakon toga, potrebno je obavijestiti sve zaposlenike o nadolazećoj vježbi i ciljevima kako bi se postigla maksimalna razina sudjelovanja.
Vrlo je važno da izvedete vježbu s realističnim scenarijem, uključujući zvukove, svjetla i eventualne prepreke.
Nakon vježbe, provedite analizu kako biste identificirali uspjehe i nedostatke te prepoznali područja za poboljšanje.
Kada ste sve to savladali, redovito ponavljajte vježbe kako biste održavali visoku razinu pripremljenosti.
Koliko često se održavaju vježbe i tko sudjeluje
Učestalost vježbi evakuacije varira ovisno o industriji, veličini organizacije i lokalnim regulacijama. Općenito, vježbe bi se trebale provoditi najmanje jednom godišnje. U njima sudjeluju svi zaposlenici kako bi bili upoznati s postupcima evakuacije.
Zatim, voditelji, odnosno osobe odgovorne za koordinaciju evakuacije i provođenje vježbe. Također, prisutne su i hitne službe. Naime, ovisno o scenariju, lokalne hitne službe mogu biti uključene kako bi pružile podršku i procijenile reakciju.
Nadalje, tu je sigurnosni tim. Riječ je o internom timu zaduženom za planiranje i provedbu vježbi evakuacije te naposljetku u vježbi evakuacije mogu sudjelovati i vanjski stručnjaci. Točnije, u nekim slučajevima, organizacije mogu angažirati vanjske stručnjake za procjenu vježbe i pružanje savjeta.