Djelatnosti | 15 godina iskustva| Anparo

Djelatnosti

15. svibnja 2023.

Je li potrebna zaštita na radu za rad od kuće?

Uvažavajući činjenicu da stan, kuća ili drugi prostor u kojem radnik obavlja poslove s malim rizicima za poslodavca nije objekt namijenjen za rad nego stambeni objekt ili objekt druge namjene, neovisno o tome radi li se o povremenom, pretežitom ili stalnom obavljanju navedenih poslova, prema odredbi članka 3. stavka 3. Pravilnika o zaštiti na radu za mjesta rada (Narodne novine, br. 105/20) obveze iz navedenog Pravilnika primjenjivat će se u onoj mjeri u kojoj ih je moguće osigurati u odnosu na osnovnu namjenu stambenog prostora i u skladu s prirodom poslova i veličinom rizika za poslove koje radnik obavlja u tom prostoru za poslodavca.  
11. veljače 2022.
Ovim Pravilnikom se propisuju uvjeti, način i metoda izrade procjene rizika, obvezni sadržaji obuhvaćeni procjenom i podaci na kojima se procjena rizika temelji te klasifikaciju opasnosti, štetnosti i napora na radu i u vezi s radom.
15. veljače 2021.

Selimo u druge prostore – što mi je sve potrebno od zakona o zaštiti na radu / zakona o zaštiti od požara

Selimo u druge prostore - što mi je sve potrebno od zakona o zaštiti na radu / zakona o zaštiti od požara (u daljnjem tekstu ZNR/ZOP) pitanje je na koje vrlo rado odgovaramo. Prvenstveno zato što je učestao razlog seljenja potreba za većim i kvalitetnijim prostorom, što znači da se poslovni subjekt razvija i raste. Vrijedi li vam sve iz ZNR-a/ZOP-a ako promijenite prostor? Ne. Morate li sve raditi ponovo? Ne. Istina je negdje između jer dio ZNR/ZOP obaveza veže se na zaposlenike, a dio na prostore. Promjenom prostora dakle trebate misliti na one ZNR/ZOP stavke koje se tiču samog poslovnog prostora, a to bi bilo sljedeće:
8. veljače 2021.

Otvaramo naše prvo skladište – što nam je potrebno od zaštite na radu i zaštite od požara?

Otvaramo naše prvo skladište, što nam je potrebno od zaštite na radu i zaštite od požara? Kod otvaranja skladišta bitno je znati ulazite li u već postojeće skladište ili je skladište novo izgrađeno baš za vaše poslovanje/robni asortiman? Ovo pitanje klijenti ne postavljaju dovoljno često. U praksi mi iz branše često dobijemo informaciju o ovom momentu kada je klijent već ušao u skladište, a možda zbog samog stanja i nekompatibilnosti skladišta s njegovim potrebama nije ni trebao u njega ulaziti. od ulaska u već postojeće skladište bitno je u početku utvrditi je li ono projektno odgovora vašem poslovanju, odnosno asortimanu robe koje mislite unutra skladištiti pogotovo iz aspekta zaštite od požara jer eventualne preinake/rekonstrukcije koje ćete morati poduzeti da bi ispoštovali navedeno područje možda vam neće biti financijski isplative. Vjerujte mi, nije isto skladištite li čelične cijevi, ciglu ili gumu, boje i lakove.
2. veljače 2021.

Stres na radnom mjestu, uzrok mnogih financijskih gubitaka za tvrtku

Želimo vam predstaviti dio zaštite na radu koji je nepravedno zanemaren čak i od strane ovlaštenih tvrtki. Dio koji se samo usput spomene reda radi kao fusnota u dokumentima zaštite na radu. Tek toliko da se ispuni zakonska forma. Htjeli bismo napraviti odmak od suhoparne, zakonske definicije, ono što svi imamo na pameti kad čujemo i pomislimo na zaštitu na radu. Pokazati da zaštita na radu pravilno primijenjena u cijelom svom obujmu i skrivenim potencijalima, može, dokazano može, pozitivno utjecati na cjelokupni život jednoga djelatnika firme (i izvan njegovog profesionalnog segmenta, radnog vremena). Samim time i na cjelokupni radni i financijski učinak firme u kojoj radi i u konačnici na djelatnikov privatni, obiteljski dio života, što bi nam smatram svima ipak trebalo biti najvažnije.
18. siječnja 2021.

Što činiti u slučaju ozljede na radu?

Dogodila se ozljeda na radu - što mi je činiti? Što o tome kaže zaštita na radu? Iskreno, ovo je najgore pitanje koje možemo dobiti. Ne zato što ne znamo odgovor na njega, nego zato što to najčešće znači da je netko negdje zakazao. Ili mi, ili poslodavac, ili sam zaposlenik jer u slučaju ozljeda na radu rijetko kada možemo govoriti o nesreći; najčešće je netko negdje pogriješio. Doduše, ponekad ozljeda može biti uzrokovana višom silom ili protupravnim postupanjem treće osobe, tako da nije uvijek kriv poslodavac ili radnik.
21. prosinca 2020.

Je li potrebna zaštita na radu ako zaposlenici rade na terenu?

Temom Rada na terenu i zaštite na radu te obaveza poslodavaca po pitanju zaštite na radu najčešće se bave poslodavci koji se bave servisnim, monterskim, građevinskim i IT djelatnostima jer se kod njih često događa da djelatnici svoj posao rade izvan prostorija tvrtke (dakle u prostorima klijenta ili kupca).
14. prosinca 2020.

Otvaram podružnicu/poslovnicu/izdvojeni pogon – što trebam od zaštite na radu/zaštite od požara

Dulji odgovor opet leži u odgovornosti i brizi poslodavca za radne prostore rada koji su pod njegovom kontrolom (a gore navedeni jesu). Dakle ono što je potrebno za novi prostor učiniti jest sljedeće
30. studenoga 2020.

Trebam li zaštitu na radu ako je ured na drugoj lokaciji/adresi?

Trebam li zaštitu na radu ako je ured na drugoj lokaciji odnosno, adresi– pitanje koje poduzetnici najčešće postavljaju misleći na činjenicu da im je sjedište prijavljeno na jednoj adresi dok se sami poslovni prostori nalaze negdje drugdje. Vrlo je čest slučaj da prilikom otvaranja tvrtke prijavite sjedište na svojoj adresi stanovanja te s vremenom otvarate poslovnice na drugim lokacijama.
23. studenoga 2020.

Zapošljavam više od jedne, 20, 49, 300 osoba, što mi je sve potrebno od zaštite na radu i zaštite od požara?

Zapošljavam više od jedne, dvadeset, četrdeset devet, tristo osoba - što mi je potrebno od zaštite na radu/zaštite od požara logično je pitanje kada se počinjete razvijati i rasti.
16. studenoga 2020.

Zaposlio bih osobu s invaliditetom, trebam li prilagođavati prostor i što zaštita na radu kaže o tome?

Zaposlenici s invaliditetom imaju pravo na profesionalno osposobljavanje i rehabilitaciju – utvrđivanje preostale radne sposobnosti, analizu tržišta rada, mogućnost zapošljavanja i uključivanja u rad, profesionalno informiranje, savjetovanje i procjenu profesionalnih mogućnosti, informiranje i savjetovanje o pomoćnoj tehnologiji u učenju i radu, programe za unaprjeđenje radno-socijalne uključenosti u zajednicu, tehničku pomoć, podršku, praćenje i procjenu rezultata, informiranje i podršku u izvorima financiranja, razvoj motivacije i osposobljavanje osoba s invaliditetom u korištenju odabrane tehnologije.
9. studenoga 2020.

Što mi je sve potrebno od zakona o zaštiti na radu kod zapošljavanja prvog djelatnika?

Zapošljavam svog prvog djelatnika - što mi je sve potrebno od zakona o zaštiti na radu / zakona o zaštiti od požara? Pitanje je koje mnogi budući poslodavci postavljaju s određenom rezervom i strahom budući da većina njih ima dojam da se tu radi o Pandorinoj kutiji čiji je sadržaj nepoznat, kompliciran, neizvediv i preskup.
27. listopada 2020.

Što mi je sve potrebno od zaštite na radu i zaštite od požara kod otvaranja tvrtke ili obrta

Ukoliko ćete imati poslovni prostor za taj bi se prostor trebalo napraviti ispitivanje elektroinstalacija (na otpor izolacije i indirektni dodir) te biste za njega trebali nabaviti jedan ili više vatrogasnih aparata (količina ovisi o kvadraturi i namjeni prostora). Ako odmah u startu zapošljavate djelatnike, tada spadate u kategoriju poslodavca i punopravni ste obveznik zakona o zaštiti na radu / zaštiti od požara. Više o tim obavezama pročitajte u članku: Zapošljavam svog prvog djelatnika - što mi je sve potrebno po Zakonu o zaštiti na radu i Zakonu o zaštiti od požara Kojeg možete pronaći na našoj internetskoj stranici.
2. travnja 2020.
Ovim Pravilnikom utvrđuju se uvjeti u pogledu stručne spreme radnika, tehničke opremljenosti, prostorija te drugi uvjeti kojima moraju udovoljavati zdravstvene ustanove, druge pravne osobe te osobe koje samostalno osobnim radom obavljaju djelatnost obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (u daljnjem tekstu: DDD mjere).
2. travnja 2020.
Ovim se Zakonom utvrđuju zarazne bolesti čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Hrvatsku kao i mjere za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti.
1. travnja 2020.
Ovim Pravilnikom propisuju se minimalni zahtjevi glede zaštite od požara za ugostiteljske objekte. Ugostiteljskim objektom smatraju se ugostiteljske jedinice koje su kao takve određene propisom o klasifikaciji, minimalnim uvjetima i kategorizaciji ugostiteljskih objekata.
1. travnja 2020.
Ovim Pravilnikom propisuju se najviše dopuštene razine buke u sredini u kojoj ljudi rade i borave. Veličine za opisivanje buke te način i uvjeti mjerenja i određivanja tih veličina definirani su sljedećim normama:
1. travnja 2020.
Odredbe ovog Pravilnika se ne primjenjuju na: transportna sredstva izvan kruga poslodavca, ili mjesta rada unutar transportnih sredstava; privremena ili pokretna gradilišta; istraživanje i iskorištavanje mineralnih sirovina; ribarske brodove
1. travnja 2020.
Ovim se Tehničkim propisom (u daljnjem tekstu: Propis) u okviru ispunjavanja bitnih zahtjeva za građevinu propisuju tehnička svojstva niskonaponskih električnih instalacija građevina (u daljnjem tekstu: električna instalacija), zahtjevi za projektiranje, izvođenje, uporabljivost, održavanje i drugi zahtjevi za električne instalacije, te tehnička svojstva i drugi zahtjevi za proizvode namijenjene za ugradnju u električnu instalaciju (u daljnjem tekstu: proizvodi za električnu instalaciju).
30. ožujka 2020.
Ovim se pravilnikom propisuju svojstva i karakteristike uređaja i opreme za izvedbu električnih instalacija; uvjeti i zahtjevi kojima mora biti udovoljeno pri izvedbi i upotrebi električnih instalacija; označivanje i obilježavanje uređaja, opreme i električnih instalacija koji utječu na sigurnost i zaštitu života i zdravlja pri upotrebi električnih instalacija; tehničke zaštitne mjere pri upotrebi električnih instalacija; postupak i način kontroliranja i verifikacije propisanih svojstava, karakteristika i kvalitete električnih instalacija.
30. ožujka 2020.
Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti za davanje ovlaštenja za obavljanje provjere ispravnosti i funkcionalnosti (u daljnjem tekstu: ispravnosti) izvedenih stabilnih sustava, uređaja i instalacija za otkrivanje, dojavu i gašenje požara, otkrivanje i dojavu prisutnosti zapaljivih plinova i para te sprječavanje širenja požara (u daljnjem tekstu: sustavi), kao i način provjere njihove ispravnosti.
30. ožujka 2020.
Ovim Pravilnikom propisuje se program i način osposobljavanja pučanstva za provedbu preventivnih mjera zaštite od požara, za gašenje požara i spašavanje ljudi i imovine ugroženih požarom, a u svrhu učinkovite zaštite pučanstva i imovine ugroženih požarom.
30. ožujka 2020.
Ovim Pravilnikom propisuje se sadržaj elaborata zaštite od požara za građevine (u daljnjem tekstu: elaborat) koji služi kao podloga za izradu svih vrsta projekata glavnog projekta prema posebnom propisu.
30. ožujka 2020.
Ovim Pravilnikom utvrđuje se sadržaj i način izrade i primjene metoda kod izrade procjene ugroženosti od požara i tehnološke eksplozije (u idućem tekstu procjena ugroženosti) za građevine, građevinske dijelove i otvorene prostore u vlasništvu ili na korištenju pravne osobe te za područje općine, grada, kotara, Grada Zagreba i žirpanije.
30. ožujka 2020.
Ovim se Tehničkim propisom (u daljnjem tekstu: Propis), u okviru ispunjavanja bitnih zahtjeva za zgradu, propisuju tehnička svojstva za sustave ventilacije, sustave djelomične klimatizacije te za sustave klimatizacije u zgradama (u daljnjem tekstu: sustavi), zahtjevi za projektiranje, izvođenje sustava, uporabljivost, održavanje i drugi zahtjevi za sustave.
30. ožujka 2020.
Ovim Pravilnikom utvrđuje se obavljanje pregleda i ispitivanja radne opreme, rokovi pregleda i ispitivanja, te sadržaj i način izdavanja zapisnika o pregledu i ispitivanju radne opreme.
30. ožujka 2020.
Ovim se Zakonom uređuje sustav zaštite od požara. Sustav zaštite od požara podrazumijeva planiranje zaštite od požara, propisivanje mjera zaštite od požara građevina, ustrojavanje subjekata zaštite od požara, provođenje mjera zaštite od požara, financiranje zaštite od požara te osposobljavanje i ovlašćivanje za obavljanje poslova zaštite od požara, s ciljem zaštite života, zdravlja i sigurnosti ljudi i životinja te sigurnosti materijalnih dobara, okoliša i prirode od požara, uz društveno i gospodarski prihvatljiv požarni rizik.
30. ožujka 2020.
Ovim se Zakonom uređuje sustav prostornog uređenja i gradnja, nadležnosti tijela državne vlasti i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u upravnim i drugim postupcima, te upravni i inspekcijski nadzor.
30. ožujka 2020.
Ovim se Pravilnikom utvrđuju zahtjevi glede sigurnosti i zaštite zdravlja pri radu s računalom. Odredbe ovog Pravilnika na odgovarajući način se primjenjuju na rad kod kuće radnika ili u drugom prostoru, koji nije prostor poslodavca.
30. ožujka 2020.
Ovim se Pravilnikom propisuju: osposobljavanje za rad na siguran način, osposobljavanje i usavršavanje poslodavca, ovlaštenika i povjerenika radnika za zaštitu na radu, način i uvjeti polaganja stručnog ispita za stručnjaka zaštite na radu i koordinatora zaštite na radu, oblici stalnog stručnog usavršavanja i vođenje registra izdanih uvjerenja.
22. veljače 2020.

Zaštita na radu u domu, 12 savjeta za učinkovitiji rad od doma

Pandemija COVID-19 je većinu Hrvatskih i svjetskih kompanija natjerala na drastične promjene u načinu obavljanja posla. Rad od kuće postao je nova svakodnevnica, a kada se zbroje priče drugih ljudi o toj temi zvuči kao da vode borbu sa samim sobom. Jeste li razmislili: o zaštiti na radu u trenutku kada ste saznali da ćete raditi od kuće, ergonomskim uvjetima, mogućnosti dogovora s poslodavcem oko očuvanja Vašeg radnog mjesta zdravim (poslovno računalo, stolica, stol, drugih uredskih pomagala)? Vjerojatno niste, te sam se upravo zbog toga odlučio napisati nekoliko savjeta koji bi mogli povećati učinkovitost vašeg rada od kuće.
11. rujna 2019.
Ovim Pravilnikom utvrđuje se obveza, načini i postupci ispitivanja radnog okoliša, rokovi ispitivanja te sadržaj i način izdavanja zapisnika o ispitivanju radnog okoliša.
11. rujna 2019.
Ovim Pravilnikom se propisuju uvjeti, način i metoda izrade procjene rizika, obvezni sadržaji obuhvaćeni procjenom i podaci na kojima se procjena rizika temelji te klasifikaciju opasnosti, štetnosti i napora na radu i u vezi s radom.
11. rujna 2019.
Ovim Zakonom uređuje se sustav zaštite na radu u Republici Hrvatskoj, a osobito nacionalna politika i aktivnosti, opća načela prevencije i pravila zaštite na radu, obveze poslodavca, prava i obveze radnika i povjerenika radnika za zaštitu na radu, djelatnosti u vezi sa zaštitom na radu te nadzor i prekršajna odgovornost.
Zakon o zaštiti na radu
Ova internet stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Korištenjem ove web stranice prihvaćate naše uvjete korištenja.
Izjava o privatnosti