Pravilnik o zaštiti na radu radnika izloženih statodinamičkim, psihofiziološkim i drugim naporima na radu
11. veljače 2022.‘Nemoj sigurnost učiniti osobnom’ – glupa ideja koja potiče ideologiju individualizma
22. veljače 2022.Donesen je novi strateški okvir EU-a za zdravlje i sigurnost na radu za razdoblje 2021. – 2027. Naime, novim okvirom, najavljenim u akcijskom planu za europski stup socijalnih prava, utvrđuju se ključni prioriteti i mjere potrebne za poboljšanje zdravlja i sigurnosti radnika tijekom sljedećih godina u kontekstu svijeta nakon pandemije, piše Europska mreža zdravlja na radnom mjestu.
Zelena i digitalnom tranzicija
To je svijet koji će biti obilježen zelenom i digitalnom tranzicijom, gospodarskim i demografskim izazovima i promjenjivim pojmom tradicionalnog radnog okruženja. Okvir ima tri široka cilja – promjenu, prevenciju i pripravnost.
Strateški okviri EU-a za sigurnost i nakon toga već gotovo 20 godina imaju ključnu ulogu u načinu na koji nacionalna tijela i socijalni partneri odlučuju o ciljevima u području nakon izbora. Ti ciljevi uključuju i. povećanje usklađenosti sa zajedničkim prioritetima; ii. olakšavanje suradnje; iii. pokretanje ulaganja u OSH; i iv. promicanje konkretnih mjera na razini radnog mjesta.
Stoga je novi strateški okvir usmjeren na tri ključna cilja za sljedeću godinu:
- Predviđanje i upravljanje promjenama u novom svijetu rada uzrokovanih zelenom, digitalnom i demografskom tranzicijom.
- Poboljšanje prevencije nesreća i bolesti na radnom mjestu.
- Povećanje spremnosti za sve potencijalne buduće zdravstvene krize.
Kako bi se ostvarili ti ciljevi, potrebno je djelovati na razini EU-a, na nacionalnoj, sektorskoj i razini poduzeća.
Mentalno zdravlje radnika
U kontekstu postupne digitalizacije rada i rizika koje on predstavlja, okvirni dokument također skreće pozornost na prijedloge Komisije za uredbu kojom se uređuju proizvodi strojeva i drugu uredbu kojom se uređuje umjetna inteligencija.
Prije svega, poseban naglasak stavlja na mentalno zdravlje radnika, koje je u prošlosti često bilo zanemareno. Čak i bez utjecaja pandemije koronavirusa, digitalna transformacija na radnom mjestu može izazvati i preplaviti ljudsku psihu na različite načine. Zbog toga je Komisija najavila inicijativu EU-a za procjenu problema u mentalnom zdravlju radnika uzrokovanih digitalnim radom i predlaganje smjernica za protumjere do kraja 2022.
Više istraga nesreća na radnom mjestu
Prevencija je i dalje temeljna tema strategije. Više istraga nesreća na radnom mjestu, više informacija za radnike i stroža provedba sigurnosnih i zdravstvenih propisa namijenjeni su postizanju ambicioznog cilja vizije nula. Uzroci kardiovaskularnih bolesti i mišićno-koštanih poremećaja povezani s radom još uvijek nisu dovoljno istraženi, niti su ih zaposlenici i poslodavci adekvatno svjesni.
U okviru trećeg naslova Pripravnost za buduće krize Komisija je iznijela krizni postupak za buduće potencijalne zdravstvene krize. To posebno uključuje mehanizam kojim države članice obavješćuju Komisiju o pojavi opasnosti za zdravlje na radu povezanih s krizom i odgovarajućim nacionalnim planovima za sigurnost i zdravlje.