Poznato koliko je u Hrvatskoj ovlaštenih osoba za obavljanje poslova zaštite na radu
21. veljače 2024.Trebaju li strani radnici u Hrvatskoj imati posebnu dozvolu za rad u opasnim uvjetima?
6. ožujka 2024.Foto by DC Studio
S obzirom na veliki broj upita trudnih radnica i specijalista medicine rada/medicine rada i sporta vezano uz dopust trudne radnice, Služba za medicinu rada i sporta, prevenciju invalidnosti i psihosocijalne rizike na radnom mjestu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Društvo za medicinu rada Hrvatskog liječničkog zbora, na zajedničkom su sastanku donijeli mišljenje o postupanju specijalista medicine rada/rada i sporta.
Kako navode u svom priopćenju, nadležni specijalist bi trebao na zahtjev poslodavca izdati mišljenje o tome jesu li uvjeti na radnom mjestu trudne radnice štetni za nju ili nisu. Također, trebao bi navesti prijedloge mjera za smanjenje rizika, ako takvi postoje. Mišljenje se donosi temeljem procjene rizika, kako je navedeno u članku 39. Zakona o zaštiti na radu (NN 71/14, 118/14, 94/18 i 96/18), za navedeno radno mjesto koje je poslodavac dužan dostaviti.
Potrebna procjena rizika za radno mjesto
Popis štetnosti, napora i uvjeta rada koje je potrebno procijeniti, a koji mogu utjecati na sigurnost i zdravlje trudnih radnica, navedeni su u Prilogu I. te u Prilogu II Pravilnika o sigurnosti i zaštiti zdravlja na radu trudne radnice, radnice koja je nedavno rodila i radnice koja doji (NN 091/2015). Tu se nalazi i popis štetnosti, napora i uvjeta rada kojima trudna radnica ne smije biti izložena na radnom mjestu, kao ni obavljati poslove na kojima može biti izložena opasnim zračenjima, sukladno točki 2. članka 39. Zakona o zaštiti na radu (NN 71/14, 118/14, 94/18 i 96/18).
Ukoliko nema izrađene procjene rizika za određena radna mjesta, potrebno je provesti obilazak radnog mjesta.
Daljnje postupanje vezano uz ostvarivanje prava na dopust trudne radnice je na poslodavcu. Ukoliko je u mišljenju specijaliste medicine rada/rada i sporta navedeno da su određeni radni uvjeti za nju štetni te ih je potrebno korigirati, tada, sukladno članku 5. Pravilnika o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na stanku za dojenje djeteta, prava na dopust trudne radnice, prava na dopust radnice koja je rodila i prava na dopust radnice koja doji dijete (NN 112/2011), trudna radnica ostvaruje pravo na dopust ako joj poslodavac, prema propisima o radu i zaštiti na radu, nije osigurao obavljanje drugih odgovarajućih poslova kojima su uklonjeni utvrđeni štetni uvjeti.
Trudna radnica na plaćenom dopustu, ako…
Nadalje, ukoliko je trudna radnica ostvarila pravo na dopust prema stavku 3. članka 7. gore spomenutog Pravilnika, ista ima pravo na dopust trudne radnice do dana kada nadležno tijelo ili inspekcija utvrdi da je poslodavac mjerama zaštite na radu ili prilagodbom uvjeta rada otklonio štetne uvjete rada po njezino zdravlje.
Ukoliko poslodavac nije u mogućnosti ukloniti štetne uvjete, trudna radnica ostaje na plaćenom dopustu do stjecanja prava na rodiljni dopust.
Zaključno, prema trenutačno važećem zakonodavstvu, nadležni specijalist medicine rada/rada i sporta daje poslodavcu samo svoje stručno mišljenje o tome jesu li uvjeti na radnom mjestu trudne radnice štetni ili nisu te mjere za prilagodbu radnog mjesta. No, ne ocjenjuje zdravstvenu sposobnost trudne radnice za poslove koje obavlja, niti daje pravo na dopust trudne radnice. Daljnje postupanje, hoće li trudna radnica ostvariti dopust ili ne na osnovu dostavljene dokumentacije, je u nadležnosti poslodavca.