Ergonomija na radnom mjestu: Ključni faktor za zdravlje i produktivnost
26. lipnja 2024.POGLED U PROŠLOST Katastrofa u Courrièresu – Kako je jedna nesreća oblikovala zaštitu na radu
12. srpnja 2024.Ozljede na radu predstavljaju značajan problem u Hrvatskoj, što je jasno vidljivo iz najnovijeg izvješća Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) za 2023. godinu. S ukupno 17.108 prijavljenih ozljeda, od kojih je 19 bilo smrtonosno, jasno je da postoje ozbiljni izazovi u osiguravanju sigurnosti radnika.
No, prema podacima Vitomira Begovića iz Matice sindikata situacija je još lošije te je prošle godine registrirano 17.240 ozljeda i 413 profesionalnih bolesti. Napominje kako je zabilježeno i 49 smrtnih slučajeva radnika u prostorima poslodavca, od čega je 17 radnika umrlo na radnom mjestu od bolesti.
Zagreb prednjači po broju ozljeda
U svakom slučaju, Grad Zagreb prednjači po broju prijavljenih ozljeda s njih s 4016, što čini otprilike četvrtinu svih ozljeda u zemlji. Ovaj podatak je zabrinjavajući, s obzirom na to da se radi o glavnom gradu koji bi trebao postavljati standarde za sigurnost na radu. No, broj ozljeda može biti povezan s gustoćom naseljenosti i većim brojem industrijskih postrojenja.
Visoka stopa ozljeda u Međimurskoj županiji
S druge strane, Međimurska županija bilježi najveću stopu ozljeda na 1000 zaposlenih, s indeksom od 12,27. Ovo je indikativno za specifične izazove s kojima se suočavaju radnici u toj regiji. Isto je moguće zbog prisutnosti određenih industrija koje nose veći rizik od ozljeda.
Međutim, s postotkom od 97,87% ozljeda koje su se dogodile na radnom mjestu, Bjelovarsko-bilogorska županija ističe se kao regija s ozbiljnim problemima u radnim uvjetima. Ovaj visok postotak ukazuje na potrebu za hitnim intervencijama u smislu poboljšanja sigurnosnih standarda i obuke radnika.
Ličko-senjska županija, s prijavljenih 135 ozljeda, bilježi najmanji broj u zemlji što može biti i rezultat manjeg broja zaposlenih u odnosu na druge županije.
Najčešće ozljede na radu ozljede glave
Najčešće ozljede na radu su one gornjih ekstremiteta, koje čine 38,15% ukupnih ozljeda. Od toga, ozljede prstiju predstavljaju najveći dio, s udjelom od 19,53%. Slijede ozljede donjih ekstremiteta, koje čine 31,15% svih prijavljenih ozljeda. Najčešće ozljede na ovom dijelu tijela uključuju ozljede koljena i potkoljenice, koje čine 10,97%, te gležnja, s udjelom od 8,83%.
Kada se promatraju ozljede po specifičnim dijelovima tijela, podaci pokazuju sljedeće:
- Glava: zabilježeno je 1404 ozljeda glave, što čini 9,82% svih prijavljenih ozljeda
- Gornji ekstremiteti: ukupno je prijavljeno 5455 ozljeda, s prstima kao najčešće ozlijeđenim dijelom (2792 slučaja)
- Donji ekstremiteti: od 4454 prijavljenih ozljeda, koljena i potkoljenice su najčešće ozlijeđeni dijelovi (1569 slučaja).
Više podataka možete doznati u tablici ispod. Izvor tablice je Hrvatski zavod za javno zdravstvo – služba za medicinu rada.