Mehaničke opasnosti i zaštitne mjere: Osiguravanje sigurnosti na radnom mjestu
25. rujna 2024.ZAŠTITA OD POŽARA Kako spriječiti električni požar na radnom mjestu
9. listopada 2024.Image by aleksandarlittlewolf on Freepik
Teret i njegovo dizanje i premještanje na radnom mjestu jedno je od najčešćih uzroka ozljeda zaposlenika, posebice onih koji rade u skladištima, građevini, logistici i proizvodnji. Ova fizička aktivnost može značajno utjecati na zdravlje i dovesti do niza zdravstvenih problema ako se ne primjenjuju odgovarajuće sigurnosne mjere. Pravilna zaštita na radu stoga je ključna kako bi se smanjio rizik od ozljeda i povećala sigurnost radnika.
Nedavna studija HeroWeara otkrila je da su radnici koji su nosili egzoodijela doživjeli nula ozljeda leđa tijekom 280.000 sati rada, što je značajno smanjenje u odnosu na prethodnu stopu jedne ozljede svakih 27.000 sati.
Ovi podaci – prikupljeni iz više američkih distribucijskih centara – ekvivalentni su 140 zaposlenika s punim radnim vremenom koji koriste egzoodijela tijekom jedne godine i izvode procijenjenih 50-60 milijuna dizanja. Studija je također pokazala 25-postotno smanjenje nelagode povezane s poslom i 20-postotno smanjenje umora među korisnicima egzoodijela.
Zdravstveni problemi uzrokovani stalnim dizanjem tereta
Nepravilno podizanje i dugotrajno rukovanje teretom najčešće dovode do mišićno-koštanih poremećaja. Zdravstveni problemi povezani s takvim poslovima uključuju:
- Bolove u leđima, najčešće u donjem dijelu, zbog neispravne tehnike podizanja ili prekomjernog opterećenja kralježnice.
- Ozljede mišića i zglobova, kao što su uganuća, istegnuća i upale, osobito u rukama, ramenima i koljenima.
- Diskus herniju, koja se javlja uslijed pritiska na kralježnicu tijekom ponavljajućeg podizanja teških predmeta.
- Kronične bolesti poput osteoartritisa, koje se mogu razviti dugotrajnom izloženošću prekomjernom naporu.
Neodgovarajući uvjeti rada i nepridržavanje sigurnosnih smjernica ne samo da povećavaju rizik od ovih ozljeda već mogu dovesti do dugoročnih posljedica koje otežavaju normalno funkcioniranje radnika.
Teret i sigurnosne procedure pri radu
Kako bi se spriječile ozljede, poslodavci su dužni implementirati mjere zaštite na radu koje osiguravaju sigurno rukovanje teretom. Neke od osnovnih procedura koje treba poštivati uključuju:
- Edukaciju radnika o pravilnim tehnikama podizanja tereta. Ovo uključuje savijanje koljena, a ne leđa, te korištenje cijelog tijela umjesto samo ruku ili leđa pri dizanju.
- Procjena težine tereta prije podizanja. Ako je teret pretežak za pojedinca, potrebno je zatražiti pomoć drugih radnika ili koristiti pomagala.
- Planiranje rute kretanja prije premještanja tereta kako bi se izbjegle prepreke i osigurala sigurnost u radnom prostoru.
- Korištenje odgovarajuće opreme poput ručnih kolica, dizalica i traka za osiguranje tereta prilikom premještanja.
Zakonske odredbe o radu s teretom
U Europskoj uniji, rad s teretom reguliran je Direktivom 90/269/EEZ, koja definira minimalne zdravstvene i sigurnosne zahtjeve za ručno rukovanje teretom. Hrvatski Zakon o zaštiti na radu također propisuje obaveze poslodavaca u pogledu sprječavanja ozljeda povezanih s fizičkim naporom. Poslodavci moraju procijeniti rizik za radnike, pružiti potrebnu opremu i osigurati adekvatne treninge. Radnici su, s druge strane, dužni pridržavati se sigurnosnih smjernica i koristiti dostupnu opremu za zaštitu.
Pomagala koja olakšavaju rad s teretom
Kako bi se smanjio rizik od ozljeda, sve se više koriste pomagala koja olakšavaju rad s teretom. Ova oprema ne samo da poboljšava sigurnost, već i povećava učinkovitost radnika. Neka od najčešćih pomagala uključuju:
- Ručna kolica i paletni viličari, koji omogućuju sigurno i efikasno premještanje teškog tereta bez velikog fizičkog napora.
- Dizalice i kranovi, koji su posebno korisni za rad u skladištima i industrijskim pogonima.
- Ergonomski pojasevi, koji podržavaju leđa i pravilno raspodjeljuju težinu tijekom podizanja.
Nova tehnologija u radu s teretom
Tehnološke inovacije igraju ključnu ulogu u poboljšanju sigurnosti i učinkovitosti prilikom rada s teretom. Neke od najnovijih tehnologija uključuju:
- Egzoskeleti, koji omogućuju radnicima da podižu teži teret uz minimalan fizički napor. Ovi uređaji, opremljeni motorima i senzorima, podržavaju tijelo i smanjuju rizik od ozljeda kralježnice i zglobova.
- Autonomni roboti za transport tereta, koji mogu samostalno premještati predmete kroz radni prostor, smanjujući potrebu za ljudskom intervencijom i rizik od ozljeda.
- Nosivi uređaji s pametnim senzorima, koji prate pokrete radnika i upozoravaju na nepravilne tehnike podizanja, čime se sprječavaju ozljede u stvarnom vremenu.
Primjena ovih tehnologija ne samo da smanjuje rizik od ozljeda, nego i povećava produktivnost te smanjuje umor radnika.
Dakle, korištenje ispravne tehnike, poštivanje sigurnosnih procedura i primjena novih tehnologija ključni su koraci u sprječavanju ozljeda i osiguranju sigurnog radnog okruženja. Poslodavci i radnici zajedno moraju raditi na stvaranju radnog prostora koji je siguran i prilagođen potrebama fizičkog rada.