HZJZ objavio brojke; Evo koje su industrije s najvećim rizikom od ozljeda na radu
6. studenoga 2024.Svi pričaju o zaštiti na radu, no gdje se i kako ugovora i provodi?
20. studenoga 2024.Prema novom istraživanju EU-OSHA-e radnici u sektoru zdravstvene i socijalne skrbi u EU-u izloženi su jednoj od najviših stopa zdravstvenih rizika povezanih s radom.
Gotovo polovina od 21,5 milijuna radnika u tom području izjavila je u anketi da se suočava s negativnim rizicima za sigurnost i zdravlje na radu: 52 % u zdravstvenoj skrbi, 47 % u rezidencijalnoj skrbi i 37 % u socijalnom radu.
U novom izvješću su istaknute najvažnije činjenice i brojke o rizicima povezanima sa sigurnošću i zdravljem na radu, te se pruža uvid utemeljen na dokazima te se utvrđuju smjernice politike za poboljšanje radnih uvjeta u tom širokom sektoru.
Sektor zdravstvene i socijalne skrbi jedan od najvećih u Europi
Sektor zdravstvene i socijalne skrbi jedan je od najvećih sektora u Europi. Njegov je doprinos europskom društvu značajan, kako u pogledu općeg zdravlja i dobrobiti građana, tako i u pogledu gospodarstva. Nadalje, pandemija bolesti COVID-19 pokazala je koliko je taj sektor ključan i važan, napominju u Europskoj agenciji za sigurnost i zdravlje na radu.
Istraživački projekt EU-OSHA-e „Sektor zdravstvene i socijalne skrbi i sigurnost i zdravlje na radu” traje od 2022. do 2026. Cilj mu je pružiti znanje utemeljeno na dokazima o različitim izazovima s kojima se sektor suočava kad je riječ o sigurnosti i zdravlju njegovih radnika radi podizanja svijesti i usmjeravanja postupka donošenja politika.
Taj je sektor također jedan od najvažnijih u smislu zapošljavanja jer osigurava posao za osobe koje rade u ustanovama formalne skrbi, kao što su bolnice, liječničke ordinacije te domovi za starije i nemoćne, ali i njegovateljima koji skrbe o pojedincima u njihovu domu.
Pet glavnih rizika zdravstvene i socijalne skrbi
Svi su oni izloženi različitim rizicima za sigurnost i zdravlje na radu, a glavni rizici, među ostalim, uključuju sljedeće:
- Psihosocijalni rizik, pri čemu su radnici izloženi nasilju i uznemiravanju, traumatskim događajima, imaju veliko radno opterećenje, rade s osobama na kraju njihova života, trebaju obavljati više zadataka istodobno, rade u smjenama, suočavaju se s usamljeničkim radom, izgaranjem na poslu, uznemiravanjem ili maltretiranjem te nedostatkom kontrole nad poslom, što su sve poznati čimbenici stresa.
- Ergonomski rizik, povezan s dizanjem tereta, dugotrajnim stajanjem, velikim radnim opterećenjem i radom u neugodnim položajima.
- Biološki rizik, povezan s bilo kojim oblikom izloženosti biološkim agensima kao što su patogeni prenosivi krvlju i zarazni mikroorganizmi. To uključuje izloženost bolesti COVID-19.
- Kemijski rizik, povezan sa svakodnevnom uporabom lijekova ili opasnih kemikalija, što predstavlja rizik za osobe koje su im izložene.
- Fizički rizik, kao što su pokliznuća, spoticanja i padovi, ionizirajuće zračenje, buka itd.
Ovaj je projekt u skladu s nekoliko strategija EU-a, kao što su strateški okvir EU-a za zdravlje i sigurnost na radu za razdoblje 2021. – 2027. i europska strategija za skrb. Razvijen je u kontekstu europskog stupa socijalnih prava i provodi se u suradnji sa socijalnim partnerima u tom sektoru i međunarodnim organizacijama.