Da biste ostvarili svoja prava nakon što se dogodi ozlijeda na radu, važno je ozlijedu prijaviti Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, na taj način ujedno se kreira i baza podataka o prijavljenim ozlijedama na radu za cijelu Hrvatsku, pa tako i za ozlijede na radu u gradu Zagrebu. Iako je točan i podatak da nisu sve ozlijede prijavljene, ipak, statistički gledano, on je vrlo vjerojatno u postotnom bodu točan na području Hrvatske, odnosno, ako je broj neprijavljenih ozlijeda na radu X, tada je taj X gledan u postotku, vrlo vjerojatno jednak za sve regije u republici Hrvatskoj.

U Zagrebu su poslodavci više brinu o svojim zaposlenicima

Površina Grada Zagreba je 641 km2 (izvor: Wikipedija), a na toj površini Grad Zagreb ima 448 633 zaposlenih u travnju 2022., prema Odjelu za statističke i analitičke poslove. S obzirom na broj zaposlenih po županijama, možemo reći kako Grad Zagreb ima najveću stopu zaposlenih po glavi stanovnika. Sukladno tome, i najveći broj prijavljenih ozlijeda na radu, no, ipak ima najmanji broj prijavljenih ozlijeda na radu naspram drugih županija po broju zaposlenih u 2019. Naime, prema dostupnim podacima na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo - služba za medicinu rada doznajemo slijedeće:

Od ukupnog broja prijavljenih ozljeda na radu (N=18 138), na mjestu rada dogodilo se 15 079 (83,13%) ozljeda, a na putu 3 059 (16,87%) ozljeda. Uspoređujući odnos prijavljenih ozljeda na mjestu rada i onih na putu unutar pojedine županije, u Gradu Zagrebu od ukupnog broja ozljeda (N=4 386), na mjestu rada dogodilo se 70,77%, što je najmanji udio ozljeda na mjestu rada spram onih na putu među svim županijama. Najveći udio prijavljenih ozljeda na mjestu rada spram onih na putu je u Karlovačkoj županiji, gdje od ukupnog broja ozljeda u toj županiji (N=391), 95,14% čine ozljede na mjestu rada. Za 767 prijavljenih ozljeda nema podataka o županiji u kojoj su se dogodile, ali poznato je kako ih je na mjestu rada bilo 602, a na putu 165.

Zagreb je grad s najsigurnijim radnim mjestima u Hrvatskoj

Koja je primarna djelatnost Zaštite na radu? Iako generalna slika često izgleda drugačije, odnosno, iskrivljena; uloga djelatnika za zaštitu na radu je osvještavanje poslodavaca i posloprimaca o pozitivnim učincima koje proizlaze iz primjene zaštite na radu. Posao svakoga zaposlenog na poslovima zaštite na radu u Zagrebu pa tako i u ostatku države je osvješćivati (i to svakodnevno ako je potrebno) sve aktere koje sudjeluju u radnim zadacima o tome koliko je život važan i neprocjenjiv. Koliko je siguran radnik, siguran djelatnik zapravo sretan djelatnik. I iako ovo na prvu zvuči smiješno i čudno, istinska zaštita na radu upravo čini to.

Ako o nečem brineš, tada to činiš sigurnim!

Briga o svakom ljudskom biću, s bilo kojeg aspekta, čini njegov život sigurnijim. Ako poslodavac brine o načinu dolasku radnika na posao i njegov život na poslu, onda on samim time i brine o njegovom zdravlju, bilo ono psihičko ili fizičko, on posljedično čini njegov život sretnijim. Naravno da sreću ne čini samo zdravlje, ali ono je preduvjet za sretniji život. Zdravlje je prvo, zdravlje je osnovno.

Anparo iz Zagreba tvrtka je koja se bavi pružanjem usluga iz zaštite na radu na području cijele Hrvatske države.

Odmah ispod prostora gdje se nekada nalazila poznata zagrebačka pizzeria Baschiera, odnosno, danas poznati zagrebački indijski restoran Namaste, na lokaciji Selska cesta 215 na katu poslovnog centra smjestila se tvrtka Anparo d.o.o.

Radno vrijeme Anparo je od ponedjeljka do petka od 08:00h do 16:00h, vikendom ne radi, i svoj posjet nama možete rezervirati telefonom na 01 2852 117 ili mailom na [email protected]