ZAŠTITA NA RADU Google Trends otkrivaju top tematike u 2023. godini
8. siječnja 2024.Već 10 godina raste broj ozljeda na radu – 2022. obavljeno čak 720 nadzora, 65 zbog smrtnih slučajeva
7. veljače 2024.Prema hrvatskom Pravilniku o vatrogasnim aparatima, naljepnica za mjesto vatrogasnog aparata u prostorijama čija je površina veća od 50 m² mora biti postavljena dovoljno visoko da njenu uočljivost ne ometa sadržaj prostora.
U pravilu, naljepnice se postavljaju na visinu od 1,5 do 2 metra od tla, kako bi bile uočljive svima koji se nalaze u prostoriji.
Boja naljepnice
U slučaju da je naljepnica postavljena na ormarić za vatrogasni aparat, tada mora biti postavljena na prednjoj strani ormarića na istoj visini kao i ručka za nošenje vatrogasnog aparata.
Naljepnica mora biti obojena pretežito bojom RAL 3000, koja je crvena boja. Na naljepnici mora biti nacrtan simbol vatrogasnog aparata uz mogući natpis “Mjesto vatrogasnog aparata”.
U slučaju da je u prostoriji više vatrogasnih aparata, tada se naljepnice postavljaju na svaki aparat. Ukoliko je vatrogasni aparat smješten u ormariću, naljepnica se postavlja na vanjsku stranu ormarića, na visini od najmanje 1,5 metra.
Naljepnica najčešće sadržava sljedeće podatke:
- Simbol vatrogasnog aparata
- Tekst “Mjesto vatrogasnog aparata”
- Smjer u kojem se nalazi vatrogasni aparat
- Broj vatrogasnog aparata
Visina i veličina naljepnice
Mora biti izrađena od materijala otpornog na vremenske utjecaje i mehanička oštećenja.
U praksi se naljepnice najčešće postavljaju na visinu od 1,5 metara od tla, što je dovoljno visoko da budu vidljive, ali i dovoljno nisko da ih se može lako uočiti i dohvatiti.
U slučaju da je sadržaj prostora takav da je naljepnica na visini od 1,5 metara teško uočljiva, naljepnicu je moguće postaviti i na višu visinu, ali ne više od 2,5 metara. U svakom slučaju, naljepnica mora biti postavljena na mjesto koje je lako dostupno osobama koje mogu koristiti vatrogasni aparat.
Pravna osoba ili obrtnik ovlašten za obavljane poslova održavanja vatrogasnih aparata predaje zahtjev za nabavu naljepnica putem tipiziranog obrasca u pisarnicu nadležnog Područnog ureda civilne zaštite. Odnosno, ustrojstvene jedinice Područnog ureda. Uz zahtjev prilaže dokaz o uplaćenoj naknadi za naljepnice (cijena naljepnica utvrđena je Rješenjem ministra unutarnjih poslova (NN 155/22)).
Vrijedi znati i kako naljepnice koje se oštete prije lijepljenja na vatrogasni aparat ili se greškom upišu ili izbuše netočni podaci, nije potrebno trajno čuvati niti vraćati. Svaka pravna osoba ili obrtnik ovlašteni za održavanje vatrogasnih aparata treba voditi internu evidenciju o uništenim naljepnicama.
I za kraj, naljepnica mora biti dovoljno velika da se natpis može jasno pročitati.