Sigurnost i učinkovitost pod istim svjetlom: Zašto je pravilno osvjetljenje na radnom mjestu važno
21. kolovoza 2024.Evo što činiti kada sumnjate da je radnik pod utjecajem alkohola
18. rujna 2024.Image by ArthurHidden on Freepik
Iako se uredski poslovi često čine manje opasnim u usporedbi s fizičkim zanimanjima, postoje posebne smjernice i pravila kojih se treba pridržavati kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit zaposlenika.
Ovaj članak pruža osnovne smjernice za pravilno postavljanje radnog mjesta i održavanje vitalnosti tijekom radnog dana.
Pravilno postavljanje radnog stola i stolca
Pravilno postavljanje radnog stola i stolca ključno je za smanjenje rizika od ozljeda i povećanje udobnosti tijekom radnog dana.
Evo nekoliko ključnih savjeta:
- Visina stola i stolice: Stolica bi trebala omogućiti da vaši laktovi budu u pravilnom kutu od 90 stupnjeva kad držite ruke na radnom stolu. Vaša stopala trebaju dodirivati pod. Prilagodite visinu stolice i stola prema tim smjernicama.
- Pozicija monitora: Vaš monitor trebao bi biti na očnoj razini kako biste smanjili napor na vratu. Postavite ga tako da gledate ravno u njega.
- Tipkovnica i miš: Tipkovnica bi trebala biti blizu vašeg tijela, a miš pri ruci. Koristite podlošku za miš kako biste spriječili naprezanje ručnog zgloba.
Pravilnikom o sigurnosti i zaštiti zdravlja pri radu s računalom propisano je kako »radno mjesto s računalom« obuhvaća:
- računalo sa zaslonom, tipkovnicu i/ili napravu za unošenje i/ili programsku opremu, koja predstavlja vezu između uređaja i radnika,
- dodatnu opremu
- vanjske jedinice koje imaju disketni ili drugi pogon, telefon, pisač itd.,
- držač za predloške,
- radni stolac,
- radni stol ili radnu površinu,
- okruženje koje ima neposredni utjecaj na radno mjesto,
- radne zadatke radnika.
Nadalje, utvrđeno je kako srednja visina tipkovnice ne smije prelaziti 30 mm, kosina joj ne smije biti veća od 15°, a ako je njezin donji rub viši od 1,5 cm potreban je produžetak koji služi kao podloška za šaku.
Tipkovnica mora biti slobodno pokretna po cijeloj radnoj površini, tako da omogućuje radniku prirodno držanje tijela i ruku. Mogućnost pomicanja i prilagođavanja tipkovnice ne smije biti ograničena sredstvima za priključivanje ili dužinom kabela.
Uz to, na radnom stolu ili radnoj površini ispred tipaka mora biti najmanje 100 mm slobodne površine za smještaj ruku radnika. Tipkovnica ne smije imati sjajnu površinu, a razmještaj tipki na tipkovnici i karakteristike tipki moraju odgovarati ergonomskim zahtjevima.
Radni stol ili radna površina
Radni stol ili radna površina ne smiju blještati i moraju biti izrađeni od materijala koji na dodir nije hladan. Također, moraju biti dovoljno prostrani da bude moguć primjeren razmještaj zaslona, tipkovnice, pisanih podloga i ostale opreme, te da ima dovoljno prostora za rukovanje mišem.
Nadalje, ispod stola mora biti dovoljno slobodnog prostora za udobno sjedenje. Sâm radni stol ili radna površina moraju biti stabilni i, ako je to moguće, podesivi po visini.
Uz sve to, radni stolac mora biti stabilan te mora radniku omogućiti udoban položaj i neometano pomicanje. Visina sjedala radnog stolca mora biti podesiva. Naslon mora biti oslonac za cijela leđa, podesiv po nagibu i visini.
Oslonac za noge mora biti osiguran svakom radniku koji to želi. Oslonac za noge mora biti dovoljno visok i stabilan, mora omogućiti udoban položaj stopala i nagib nogu i ne smije imati sklisku površinu.