POGLED U PROŠLOST Kako je došlo do tragedije u kojoj je život izgubilo više od 1100 tekstilnih radnika
12. lipnja 2024.Ergonomija na radnom mjestu: Ključni faktor za zdravlje i produktivnost
26. lipnja 2024.Image by Tung Lam from Pixabay
Mnogi fizički, kemijski i biološki čimbenici prisutni u životnom i radnom okolišu mogu imati ozbiljne karcinogene i mutagene učinke, što predstavlja značajnu prijetnju zdravlju radnika. Da bismo razumjeli koliko su ove opasnosti stvarne, potrebno je dublje istražiti što su mutageni i karcinogeni, te kako utječu na naše tijelo.
Karcinogeni agensi su tvari koje mogu izazvati zloćudnu preobrazbu stanica. Ove stanice zaobilaze normalnu staničnu regulaciju i kontrolu dijeljenja, što može dovesti do stvaranja tumora i metastaziranja, odnosno širenja zloćudnih stanica u okolna i udaljena tkiva.
Mutageni agensi, s druge strane, uzrokuju promjene u genetskom materijalu te djeluju na somatske (tjelesne) i zametne stanice. Mutacije somatskih stanica mogu uzrokovati bolesti kod pojedinca, dok mutacije zametnih stanica mogu biti prenesene na sljedeće generacije, što kod potomaka može izazvati malformacije, poremećaje i fetalnu smrt.
Karcinogen i melanom – nužne mjere zaštite za siguran rad
Uz izloženost karcinogenim i mutagenim agensima u radnom okolišu, za radnike na otvorenom tu su i dodatnim opasnostima kao što su toplinski udari i povećani rizik od melanoma zbog dugotrajnog izlaganja suncu. Toplinski udari mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući dehidraciju, iscrpljenost i toplinski udar, koji mogu biti fatalni.
Također, povećana izloženost UV zračenju znatno povećava rizik od razvoja melanoma, opasnog oblika raka kože. Stoga, osim mjera zaštite od karcinogenih i mutagenih tvari, nužno je poduzeti i mjere zaštite od sunca, poput nošenja zaštitne odjeće, korištenja krema za sunčanje i osiguravanja dovoljno pauza u sjeni, kako bi se radnicima pružila sveobuhvatna zaštita u radnom okruženju.
No, što ovo znači za prosječnog radnika? Osim same izloženosti ovim opasnim čimbenicima, ulogu igraju i genetska predispozicija te životne navike svakog pojedinca. Na primjer, osobe s genetskom sklonošću razvoju određenih bolesti ili one koje prakticiraju nezdrav životni stil mogu biti u većoj opasnosti od negativnih učinaka ovih agensa.
Koje su tvari karcinogene
Preventivne mjere su ključne u zaštiti zdravlja radnika. Prvi korak je utvrđivanje prisutnosti karcinogenih i mutagenih tvari na radnom mjestu. Nakon toga, nužno je poduzeti odgovarajuće mjere zaštite, uključujući smanjenje izloženosti, korištenje zaštitne opreme i edukaciju radnika. Prevencija i rano otkrivanje ovih agensa najvažniji su faktori u smanjenju učestalosti i posljedica njihovih učinaka.
Hrvatsko zakonodavstvo jasno regulira rad s karcinogenim i mutagenim tvarima. Zakon o zdravstvenoj zaštiti propisuje obveze poslodavca u provedbi mjera zaštite na radu s ciljem poboljšanja zdravlja i sigurnosti radnika, posebice u kontekstu prevencije ili smanjenja ozljeda na radu i profesionalnih bolesti. Dodatno, Pravilnik o graničnim vrijednostima izloženosti opasnim tvarima pri radu i o biološkim graničnim vrijednostima definira koje su tvari karcinogene i mutagene, njihove kategorije te granične vrijednosti izloženosti koje mogu biti prisutne u radnom okolišu.
Na kraju, važno je naglasiti da je učinkovita zaštita radnika od karcinogenih i mutagenih agensa rezultat integriranog pristupa koji uključuje zakonodavne mjere, tehničke inovacije, edukaciju i stalno praćenje stanja na radnim mjestima. Samo tako možemo osigurati zdravo i sigurno radno okruženje za sve radnike.
Stoga, pitajte se: koliko je vaše zdravlje zaista u opasnosti i što možete učiniti kako biste ga zaštitili?