Već 10 godina raste broj ozljeda na radu – 2022. obavljeno čak 720 nadzora, 65 zbog smrtnih slučajeva
7. veljače 2024.Poznato koliko je u Hrvatskoj ovlaštenih osoba za obavljanje poslova zaštite na radu
21. veljače 2024.Zakon o radu – rad od kuće i na daljinu tema je kojom je bio otvoren ovogodišnji stručni skup ‘Zaštita zdravlja i sigurnost na radu – Propisi, novosti, primjeri dobre prakse’ prije nekoliko tjedana.
Organizirala ga je Hrvatska udruga za zdravo mjesto, a kako izvještava Portal Sigurnost, održan je u Zagrebu s više stručnih govornika. Prva je govorila, na spomenutu temu, Josipa Klišanin, dipl. iur., načelnica Sektora za rad, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o radu stupio je na snagu 1. siječnja 2023. godine. Radi se o reformskim promjenama koje su opsežne i koje su zahvatile niz važnih instituta općeg propisa o radu. Jedan takav institut je i rad na izdvojenom mjestu rada. Isti je d o ovih izmjena i dopuna Zakona bio uređen tek jednim člankom, a koji je u bitnom uređivao samo obvezni sadržaj takvog ugovora.
Izdvojeno mjesto rada doživjelo neslućene razmjere
Sada je ta zakonska materija dopunjena, da bi na precizan i jasan način bio uređen način rada koji je počevši od početka pandemije bolesti COVID-19, doživio neslućene razmjere.
Imajući u vidu da je kvaliteta radnih odnosa u okolnostima nedostatka radne snage, osobito nedostatka kvalificirane radne snage, ocijenjena itekako bitnom za rast gospodarstva. Digitalizacija i informatizacija poslovnih procesa u posljednjih desetak godina bile su izrazito propulzivne. Upravo stoga, rad koji se obavlja izvan poslovnih prostorija poslodavca, odnosno izdvojeno mjesto rada došlo bi u fokus interesa radnika i poslodavaca i bez snažnog poticaja pandemije.
Stoga ne čudi da su upravo rad na izdvojenom mjestu rada i rad na daljinu, kao novi pojam u Zakonu o radu, bile perjanice ove zakonske novele, koja je u sami vrh ciljeva uvrstila ravnotežu poslovnog i privatnog života radnika.
Novi propisi zaštite radnika zbog izloženosti buci i vibracijama na radu
Jere Gašperov, dipl. ing. stroj. iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Sektor za zaštitu na radu, Služba za zaštitu na radu, viši savjetnik – specijalist govorio je o Izmjenama i revizijama propisa zaštite na radu – zaštiti radnika od izloženosti kemijskim i fizikalnim štetnostima.
U procesu kontinuiranih izmjena Direktiva EU-a koje se odnose na izloženost radnika opasnim kemikalijama na radu, donesene su i izmjene i dopune Pravilnika, koji svojim odredbama objedinjuje sveukupnu problematiku rada s opasnim kemikalijama, uključujući kancerogene, mutagene i reproduktivno toksične kemikalije.
Granične vrijednosti izloženosti radnika za mnoge opasne kemikalije su u značajnoj mjeri smanjene. To će zahtijevati prilagodbu i značajne investicije u mnogim tehnologijama i sektorima pojedinih djelatnosti. Iz tog razloga, određeni su i prijelazni rokovi za prilagodbu istome.
Doneseni su i novi propisi u odnosu na zaštitu radnika zbog izloženosti buci i vibracijama na radu. Prvenstveno zbog usklađivanja s odredbama Zakona o zaštiti na radu, jer su prethodno važeći pravilnici doneseni na temelju prethodno važećeg Zakona o zaštiti na radu.