Briga o sigurnosti zaposlenika nikad veća, evo kako si jednostavno pomoći
5. rujna 2023.Dva d.o.o. istog vlasnika na različitim lokacijama i gradovima, a zajednička zaštita na radu?
27. rujna 2023.Foto: Mohamed Hassan/Pixabay
Temeljem čl. 56. st. 1. i 2. Zakona o zaštiti na radu (NN 71/14. i 118/14.) poslodavac je obvezan organizirati i osigurati pružanje prve pomoći (PPP) radnicima i drugim osobama do pružanja hitne medicinske pomoći ili do prijema u zdravstvenu ustanovu, te je obvezan omogućiti postupanje javne službe hitne medicinske pomoći.
Najmanje jedan radnik za pružanje prve pomoći
Na svakom radilištu i u radnim prostorijama gdje istodobno rade dva do 20 radnika, najmanje jedan radnik, te još po jedan do svakih sljedećih 50 radnika, mora biti osposobljen za PPP u skladu s pravilima zaštite na radu i u pisanom obliku dobiti obavijest da je određen za PPP.
Kako pojašnjavaju iz Zavoda za unapređivanje zaštite na radu, središnje javne ustanove nadležne za praćenje i unapređivanje područja zaštite na radu, ako dvije sestrinske tvrtke rade u istim prostorima ne treba svaka tvrtka imati svog osposobljenog radnika za PPP.
Više radnika u prostoriji, više osposobljenih za prvu pomoć
Naime, broj osposobljenih radnika za PPP vezan uz broj radnika koji rade u toj prostoriji.
Također, ugovorom između te dvije tvrtke definira se koji će radnik (iz koje tvrtke) biti osposobljen za PPP.
Inače, prva pomoć je izuzetno važna vještina koja može napraviti značajnu razliku u hitnim situacijama. Donosimo nekoliko osnovnih stvari koje biste trebali znati o pružanju prve pomoći:
- Procijenite situaciju: Prije nego što pružite pomoć, osigurajte da je okolina sigurna kako za vas tako i za ozlijeđenu osobu. Ako nije sigurno, pričekajte dolazak stručnjaka.
- Provjerite svijest: Nježno tapkajte osobu i vičite kako biste provjerili je li svjesna. Ako nema odgovora, odmah pozovite pomoć.
- Pozovite pomoć: Nazovite lokalni broj hitne pomoći (npr. 112 u Europi) i obavijestite ih o situaciji.
- Procijenite disanje: Ako osoba ne diše ili diše nepravilno, započnite s oživljavanjem. Za to možete koristiti osnovne tehnike prsnog kompresije i umjetnog disanja.
- Zaustavite krvarenje: Ako osoba krvari, pokušajte zaustaviti krvarenje pomoću sterilnog zavoja ili čistog komada tkanine. Stavite pritisak na mjesto krvarenja.
- Imobilizirajte ozljede: Ako sumnjate na prijelom, ne pomičite ozlijeđeni dio tijela. Imobilizirajte ga pomoću čvrstog materijala, poput daske ili štake.
- Ostanite smireni: Važno je ostati smiren i fokusiran tijekom pružanja prve pomoći. Pokušajte umiriti i utješiti ozlijeđenu osobu.
- Nastavite pratiti stanje: Nakon što pružite prvu pomoć, nastavite pratiti stanje ozlijeđene osobe dok ne stigne stručna medicinska pomoć.
- Pohađajte tečaj prve pomoći: Da biste stekli bolje razumijevanje i vještine prve pomoći, preporučuje se pohađanje tečaja prve pomoći.
Nadamo se da vam ovi savjeti pomažu da se pripremite za hitne situacije jer je od iznimne važnosti da budete spremni pomoći drugima u potrebi.