Sigurna i zdrava radna mjesta u Europi: kakva je situacija 2023.?
26. listopada 2023.Učinkovito obavljanje poslova zaštite na radu: Interno rješenje kao opcija
9. studenoga 2023.Pixabay
Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA) raspisala je još jedan, sada već tradicionalan, natječaj za dodjelu nagrade najboljoj dobroj praksi iz zaštite na radu.
Zajedno s državama članicama EU-a organizirala je natječaj čije nagrade služe kao platforma za razmjenu i promicanje dobre prakse u području sigurnosti i zdravlja na mjestima rada diljem Europe. Nagradama za dobru praksu u stvaranju zdravih mjesta rada za razdoblje 2023.–2025. posebno se nastoje istaknuti izvrsni primjeri organizacija koje aktivno sprječavaju rizike u području sigurnosti i zdravlja na radu povezane s uvođenjem digitalnih sustava na mjesta rada.
Nagradama za dobru praksu u stvaranju zdravih mjesta rada odaje se priznanje organizacijama koje pokazuju izvanredne i inovativne pristupe sigurnosti i zdravlju na mjestu rada. Nagrade pružaju idealnu priliku za sudjelovanje u kampanji te organizacijama omogućuju promicanje i širenje dobre prakse u cijeloj Europi.
Natječaj se odvija u dvije faze. Kandidati se prvo procjenjuju na nacionalnoj razini, a zatim se sastaje trostrani paneuropski žiri koji bira ukupne pobjednike.
EU-OSHA i njezini partneri iz mreže snažno promiču postignuća kandidata iz užeg izbora te nagrađenih i pohvaljenih primjera dobre prakse.
Dobrom praksom do zdravih radnih mjesta
EU-OSHA traži primjere koji pokazuju sveobuhvatan pristup upravljanju sigurnosti i zdravljem na radu, pri čemu su i poslodavci i zaposlenici spremni na suradnju. Ocjenjivački odbor tražit će i rješenja koja su istodobno održiva i prenosiva. Dobitnici nagrada bit će proglašeni u travnju 2025. Kako bi se odalo priznanje postignućima svih organizacija koje sudjeluju, organizirat će se svečanost dodjele nagrada.
Cilj 16. dodjele nagrada za dobru praksu za zdrava radna mjesta u području sigurnosti i zdravlja na radu jest prepoznati one organizacije koje daju izniman i inovativan doprinos sigurnosti i zdravlju prevencijom rizika povezanih s digitalnom transformacijom na radnom mjestu.
U nastavku saznajte koje je vrste dobre prakse moguće prijaviti, tko može sudjelovati, što žiri traži i kako sudjelovati u natječaju.
Koju sve dobru praksu možete prijaviti?
Mogu se prijaviti svi primjeri inovativnih i učinkovitih praksi upravljanja za sprječavanje rizika u području sigurnosti i zdravlja na radu iz stvarnog života koji su povezani s uvođenjem digitalnih tehnologija na mjestu rada ili se na njih oslanjaju.
U prijavama bi trebalo jasno opisati kako su se prakse dobrog upravljanja provodile na mjestu rada, koja se vrsta digitalnih tehnologija upotrebljavala, koja je bila njihova uloga ili doprinos te što je postignuto. Važno je istaknuti sljedeće aspekte:
• kako je organizirana procjena rizika za sve skupine radnika
• kako se slijedila hijerarhija prevencije s obzirom na posebne rizike povezane s digitalizacijom mjesta rada
• kako su razmotreni rizici u području sigurnosti i zdravlja na radu, od osmišljavanja do uvođenja digitalnog sustava na mjestu rada
• način na koji se podizala svijest i poticala kultura sprječavanja rizika
• kako su radnici osposobljeni za siguran rad i interakciju s digitalnim tehnologijama.
Što bi prijavljeni primjer trebao pokazati?
Tročlani ocjenjivački odbor tražit će dokaze o:
• sveobuhvatnom pristupu sigurnosti i zdravlju na radu
• stvarnim i dokazivim poboljšanjima u području sigurnosti i zdravlja s obzirom na digitalnu transformaciju na mjestu rada
• davanju prednosti kolektivnim mjerama naspram rješenjima usmjerenima na pojedince
• učinkovitom sudjelovanju i uključenosti radnika i njihovih predstavnika
• održivosti rješenja tijekom vremena • prenosivosti na druga radna mjesta (u druge države članice, različite sektore i sektore različitih veličina)
• pravodobnosti (rješenje mora biti nedavno provedeno odnosno ne smije biti vrlo poznato).
Osim toga, rješenje mora udovoljavati odgovarajućim važećim zakonskim propisima države članice u kojoj je provedeno, a u idealnom slučaju treba ih nadmašivati. Proizvodi, alati i usluge razvijeni u komercijalne svrhe neće se uzimati u obzir.
Sudjelovati mogu organizacije i poduzeća sa sjedištem u bilo kojoj državi članici EU-a ili zemlji kandidatkinji, potencijalnoj zemlji kandidatkinji ili članici Europskog udruženja slobodne trgovine (EFTA), uključujući:
• pojedinačna poduzeća i organizacije svih veličina
• pružatelje usluga stručnog usavršavanja i članove obrazovne zajednice
• organizacije poslodavaca, trgovačka udruženja, sindikate i nevladine organizacije
• regionalne ili lokalne službe za prevenciju u području sigurnosti i zdravlja na radu, osiguravatelje i druge posredničke organizacije.
Sve prijave najprije će na nacionalnoj razini ocijeniti mreža nacionalnih središnjica EU-OSHA-e. Pobjednici na nacionalnoj razini sudjeluju na paneuropskom natječaju u kojem se odabiru ukupni pobjednici.