Treba li plan evakuacije i spašavanja za prostoriju gdje se obavlja sporedna djelatnost?
4. listopada 2023.Počeo Europski tjedan za sigurnost i zdravlje na radu
24. listopada 2023.Sigurnost na radnom mjestu u određenoj mjeri se razlikuje za žene i muškarce. Naime, žene su češće izložene riziku od uznemiravanja i nasilja na svojim radnim mjestima.
Kako navode, u Europskoj agenciji za zaštitu na radu (EU-OSHA), muškarci i žene biološki nisu isti (spolne razlike), a poslovi koje rade, njihovi radni uvjeti i način na koji ih društvo tretira nisu isti (rodne razlike).
Takve razlike mogu utjecati na opasnosti s kojima se muškarci i žene suočavaju na poslu te kako iste procijeniti i kontrolirati. Zbog toga EU-OSHA istražuje i podiže razinu osviještenosti o pitanjima sigurnosti i zdravlja na radu s kojima se suočavaju žene na radnom mjestu.
U ovom članku odlučili smo proučiti što zaposlenim ženama znači sigurnost, odnosno zaštita na radu i kako je osigurati.
Kolika je sigurnost žena na radnom mjestu?
Žene doživljavaju viši stupanj nesigurnosti na radnim mjestima koja ograničavaju njihov potencijal za profesionalni rast i ometaju njihovu svakodnevnu produktivnost.
Sigurnost žena na radnom mjestu posljednjih je godina sve važnija zahvaljujući sve brojnijim hrabrim ženama koje su podigle glas protiv fizičkog ili mentalnog uznemiravanja na poslu.
Sjetimo se slučaja koji je ne tako davno šokirao Hrvatsku nakon što je jedna od radnica križevačke tvrtke Javor istupila u javnost o seksualnom zlostavljanju koje je trpjela od direktora.
Odbila je “ljubavnu ponudu”, ali direktor nije odustajao. Svako malo ju je pitao bi li se njih dvoje ipak mogli “negdje naći”. Odbijala je i odbijala, ali nije pomagalo. Potkraj lipnja 2008. godine, prisjeća se radnica, novo uznemiravanje.
– Direktor, opet pijan, izravno je od mene tražio seks. Bila sam zaprepaštena i rekla sam mu: ‘Šta je vama, jel ste vi ludi! Sjurila sam se niz stepenice i pobjegla do prostorija montaže. Tamo sam sve ispričala kolegici. Nakon toga, za mene je počeo još gori pakao. Nisam više izdržala, morala sam potražiti pomoć psihijatra’ – kazala je radnica, kako je prenio šokantni slučaj Podravski list.
Kako osigurati sigurnost žena na radnom mjestu
Neke mjere koje se mogu poduzeti kako bi se osigurala sigurnost žena na radnom mjestu su:
1. Usvojite pristup nulte tolerancije
2. Komunicirajte politiku nulte tolerancije
3. Podignite svijest zaposlenika
4. Poduzmite proaktivne radnje od strane HR-a
5. POTAKNITE ŽENE DA GOVORE
6. Osigurati platformu za izražavanje zabrinutosti
7. Promovirati žene na rukovodećim položajima
Napomenimo da je sigurnost žena na poslu važna je jer omogućuje radnicama da učinkovitije izvršavaju svoje zadatke. Također, poboljšava cjelokupno zdravlje i dobrobit radnica, osigurava izgradnju profesionalne radne kulture te donosi dobru reputaciju na radno mjesto i organizaciju.
Prema podacima EU-OSHA-e izloženost žena posebno je važna u određenim sektorima u kojima se koriste kemijske tvari i u kojima žene predstavljaju većinu radne snage. Poljoprivredni sektor i dalje je relevantan poslodavac za žene. Kemijske tvari koriste se u pesticidima i drugim poljoprivrednim kemikalijama.
Drugi sektor s visokim udjelom radnica i koji uključuje svakodnevnu uporabu opasnih tvari je sektor čišćenja. Radnici u drugim granama uslužnog sektora, zdravstvu, frizerstvu i kozmetici također mogu biti izloženi višim razinama izloženosti u svom radu. Sektor gospodarenja otpadom povezan je i s izloženošću opasnim tvarima. Žene čine velik dio radne snage u svim tim sektorima. Svako izlaganje ovisi o vrsti proizvoda koji se upotrebljavaju i uvjetima pod kojima se koriste.
Dodatna, no ne i manje važna, kategorija kod zaposlenih žena i njihove zaštite na radu jesu trudnice, odnosno trudne radnice koje trebaju posebnu pažnju i zaštitu na radu.
Poslodavci bi trebali omogućiti trudnicama da obavljaju manje naporne zadatke, izbjegavaju izlaganje štetnim kemikalijama i osiguravaju im pristup čestim stankama kako bi se smanjila tjelesna napetost.