POGLED U PROŠLOST Katastrofa u Courrièresu – Kako je jedna nesreća oblikovala zaštitu na radu
12. srpnja 2024.Kvaliteta zraka u uredu i zašto je važna
13. kolovoza 2024.Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu izdala je prije nekoliko dana dokument za raspravu pod nazivom ‘„Izloženost radnika tehnologiji virtualne i proširene stvarnosti i metaverzuma: Koliko znamo o tome?”.
U dokumentu se razmatraju posljedice virtualne (VR), proširene (AR) i produžene stvarnosti (XR) te metaverzuma za sigurnost i zdravlje na radu, uzimajući u obzir i mogućnosti koje nude, kao što je sigurna simulacija opasnih radnih okruženja.
Ovaj dokument, koji je usvojen u nekoliko sektora, od proizvodnje i građevinarstva do obrazovanja i zdravstvene skrbi, detaljno se bavi ne samo prilikama nego i brojnim izazovima koje navedene tehnologije predstavljaju.
Opasnost od zamagljenog vida, suhoće očiju i glavobolja
Na primjer, rizici za mišićno-koštani sustav ili problemi s vidom povezani s dugotrajnom upotrebom zaslona koji se stavljaju na glavu, kao što su VR naočale, samo su neki od identificiranih problema. Dugotrajno nošenje ovih uređaja može uzrokovati napetost u mišićima vrata i leđa, dok kontinuirano fokusiranje na zaslon može izazvati sindrom računalnog vida, karakteriziran zamagljenim vidom, suhoćom očiju i glavoboljama.
Osim fizičkih rizika, u dokumentu se također raspravlja o potencijalnim mentalnim i kognitivnim posljedicama. Dezorijentiranost i promijenjen osjećaj za vrijeme i prostor, koje ove tehnologije mogu izazvati, mogu dovesti do nesreća, padova ili drugih sigurnosnih incidenata, posebno u radnim okruženjima gdje je preciznost ključna. Ove promjene percepcije mogu također izazvati visok stupanj stresa kod radnika, što dugoročno može dovesti do sagorijevanja na poslu.
Mogući problemi u komunikaciji na radnom mjestu
Pored toga, dokument ističe dodatne psihosocijalne rizike povezane s novim oblicima fizičkih i društvenih interakcija koje ove tehnologije omogućuju. Na primjer, osjećaj izolacije ili depersonalizacije može se pojaviti kod korisnika koji provode duže vrijeme u virtualnim okruženjima, što može negativno utjecati na njihovu psihološku dobrobit. Nadalje, virtualna okruženja mogu zamagliti granice između stvarnog i virtualnog svijeta, stvarajući izazove u održavanju zdravih međuljudskih odnosa i komunikacije na radnom mjestu.
S obzirom na ove rizike, dokument poziva na promišljeno i oprezno uvođenje VR, AR i XR tehnologija u radna okruženja, uz naglasak na kontinuiranu edukaciju radnika o sigurnosnim mjerama i potencijalnim opasnostima. Također se preporučuje provođenje dodatnih istraživanja kako bi se bolje razumjeli dugoročni učinci ovih tehnologija na zdravlje i sigurnost na radu, s ciljem razvoja učinkovitijih smjernica i propisa koji će osigurati sigurnu i zdravu primjenu ovih inovacija u svakodnevnom poslovanju.